Kas yra klausos praradimas

Klausą prarasti galima staiga ir visai netikėtai. Taip dažniausiai nutinka tada, kai žmogų stipriai paveikia didelis garsas ar sprogimas. Gana dažnai  klausos sutrikimai atsiranda palaipsniui, bėgant laikui. Tai vadinama senyvojo amžiaus klausos praradimu. Svarbus pirmasis žingsnis sprendžiant iškilusias klausos problemas – suprasti savo klausos praradimo esmę.

Kas yra klausos praradimas?

Klausos praradimas tai susilpnėjęs gebėjimas girdėti tam tikrus garsus. Tai apima ir aukšto dažnio garsų suvokimą, pavyzdžiui, aukštus moterų ir vaikų balsus, arba tai, kad triukšmingoje aplinkoje darosi sunku suprasti, ką sako kitas žmogus.

Kartais klausos praradimas gali būti laikinas, pavyzdžiui, spengimas ausyse po koncerto ar kito triukšmingo renginio. Tačiau daugeliu atvejų jis yra pastovus, nes įvyksta tada, kai neatkuriamai sužalojami klausos mechanizmai.

Klausos praradimo laipsniai

Klausos praradimas gali būti skirstomas į keturias kategorijas, priklausomai nuo klausos praradimo lygio: silpnas, vidutinis, sunkus ir pilnas*. Peržiūrėkite vaizdo įrašą, kad geriau suprastumėte kiekvieno lygio ypatybes.

* Pasaulio sveikatos organizacija, 2016

Silpnas klausos praradimas

Jums sunku suprasti ir suvokti, kai kalbama tyliai, per atstumą arba triukšmingoje aplinkoje.

Sužinoti daugiau

Vidutinis klausos praradimas

Jūs sunkiai suprantate paprastą kalbą net kai kalbama netoliese.

Sužinoti daugiau

Sunkus klausos praradimas

Jūs galite girdėti tik garsią kalbą arba stiprius aplinkos garsus, pavyzdžiui, gaisrinių automobilių sirenas ar durų trenkimą. Paprasta šnekamoji kalba jums nėra suprantama.

Sužinoti daugiau

Pilnas klausos praradimas

Stiprius garsus jūs suprantate tik dėl jų skleidžiamų vibracijų.

Sužinoti daugiau

Kas yra audiograma?

Specialistas, aprašydamas jūsų klausos būklę, visuomet nurodo klausos praradimo laipsnį ir jo „konfigūravimą“, atspindintį, kokiais dažniais ir kokiu garsumu pasireiškia klausos sutrikimai.

Nustatomi girdos slenksčiai atvaizduojami grafike, kuris vadinamas audiograma.

Audiogramos įrašymo metu kiekviename etape girdimi tyliausi garsai sudaro girdos slenkstį. Gauti rezultatai leidžia specialistui nustatyti klausos praradimo laipsnį, taip pat rekomenduoti jums tinkamiausius gydymo ir korekcijos būdus.

Ausies sandara ir klausos praradimo tipai

Ausį sudaro trys dalys:

  • išorinė
  • vidurinė
  • vidinė

Norint suprasti klausos praradimo esmę, svarbu suprasti klausos organų veikimo principus. Priklausomai nuo to, kuri ausies dalis yra pažeista, klausos praradimą galima suskirstyti į tris tipus.

Sužinoti daugiau apie ausies anatomiją

Kondukcinis klausos praradimas

Kondukcinis klausos praradimas – tai pablogėjęs garso sklidimas oru, t. y. kai atsiradusi kliūtis trukdo garsui prasiskverbti į vidinę ausį. Dažnai tai yra laikina problema, jei ji atsiranda dėl per didelio ausų sieros ar skysčio kaupimosi vidurinėje ausyje. Permanentinis kondukcinis klausos praradimas dažniausiai atsiranda dėl ausies būgnelio arba vidurinės ausies kauliukų pažeidimų.

Neurosensorinis klausos praradimas

Neurosensorinis klausos praradimas atsiranda dėl vidinės ausies ar ausies nervo, atsakingo už signalo perdavimą iš vidinės ausies smegenims, funkcijų sutrikimų.

Mišraus tipo klausos praradimas

Mišraus tipo klausos praradimas susideda iš kondukcinio ir neurosensorinio klausos praradimo požymių.

Sužinokite daugiau apie klausos praradimą

Ankstyvieji klausos praradimo požymiai

Klausos praradimas dažnai įvyksta palaipsniui. Todėl jūsų artimieji ir kolegos gali pirmieji pastebėti, kad jūs pradėjote girdėti silpniau.

Sužinoti daugiau

Klausos praradimo priežastys

Yra daugybė skirtingų klausos praradimo priežasčių.

Sužinoti daugiau

Klausos praradimo tipai

Yra keletas klausos praradimo tipų, ir tik profesionalus specialistas gali nustatyti, kuriam iš jų priskiriamas jūsų ar jūsų artimųjų klausos praradimas.

Sužinoti daugiau

Klausos praradimo gydymas

Kai kurios klausos praradimo formos gydomos medikamentais.

Sužinoti daugiau

Galbūt jūs kenčiate nuo klausos susilpnėjimo?

Kreipkitės į klausos priežiūros specialistą jūsų mieste ir pasitikrinkite klausą.