Sunkus klausos praradimas

Jei turite stiprų ar gilų klausos praradimą, galite girdėti tik garsią kalbą ir stiprius garsus. Žmonės su sunkiu klausos praradimu negali išgirsti kalbos, jei bendravimas vyksta įprastu garsumu, o tie, kurie kenčia nuo sunkaus klausos praradimo, sugeba suvokti tik stiprius garsus dėl jų skleidžiamų vibracijų. Klausos praradimo laipsniai taip pat gali būti klasifikuojami pagal garsų aukštį. Turint stiprų klausos praradimą, labiausiai prieinami suvokimui paprastai būna žemo dažnio garsai.

Stiprus klausos praradimas

360 milijonų pasaulio žmonių yra praradę klausą. Iš jų 10 proc. kenčia nuo sunkaus arba stipraus klausos praradimo.*

Toks klausos praradimas gali išsivystyti bet kuriame amžiuje, o kai kuriais atvejais jis pastebimas nuo gimimo.

*Pasaulio sveikatos organizacija, 2016

Pagrindiniai sunkumai

Kenčiantiems nuo sunkaus klausos praradimo, gali kilti tokių sunkumų:

  • triukšminga aplinka – sunku sekti pokalbį triukšmingoje vietoje, kurioje yra daug žmonių ir didelis foninis triukšmas,
  • kalbos aiškumas – net jei garsumas padidintas, pavyzdžiui, žmogus nešioja klausos aparatą, tokie svarbūs garsai kaip kalba, gali būti suprantami neaiškiai,
  • pokalbiai telefonu – nuo sunkaus klausos praradimo kenčiantiems žmonėms pokalbis telefonu yra labai sunkus arba neįmanomas.

Išoriniai požymiai

Galbūt pastebėjote, kad kai kuriose situacijose pradėjote elgtis kitaip, nesąmoningai mėgindamas prisitaikyti prie skirtingų akustinių situacijų? Kai kurie iš dažniausiai pasitaikančių elgesio požymių, būdingų žmonėms su sunkiu klausos praradimu, yra:

  • Vizualinės užuominos – žmonės, kenčiantys nuo sunkaus arba gilaus klausos praradimo, dažnai yra priklausomi nuo vizualinių užuominų, pavyzdžiui, nuo skaitymo iš lūpų (tyrimų metų įrodyta, kad naudojant vaizdo pokalbius su „FaceTime“ ir garso duomenų srautus, kalbos suvokimas išauga iki 70 proc. nei įprastų skambučių metu**).
  • Triukšminga aplinka – ar dažnai jums norisi surasti ramią vietą, kur mažiau triukšmo?
  • Didelės patalpos – ar bandote priartėti prie savo pašnekovo, kad girdėtumėte, apie ką jis kalba?

** Jespersen, CT, Kirkwood, B. Speech Intelligibility Benefits of FaceTime („FaceTime“ privalumas – kalbos aiškumas)
Hearing Review. 2015;21(2):28.

Šiuolaikiniai itin galingi klausos aparatai, kurie pakeis jūsų gyvenimą

Klausos aparatams, skirtiems žmonėms, kenčiantiems nuo sunkaus ir gilaus klausos praradimo, keliami itin griežti reikalavimai. Dabar yra nemažai puikių klausos aparatų, leidžiančių mėgautis pilnaverčiu gyvenimu.